شهریور ۲۷, ۱۳۹۵ 0

کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی PLC

نوشته شده توسط :arezuysf درشهریور ۲۷, ۱۳۹۵

کنترل کننده ای که به صورت منطقی و از روی منطقی مشخص می توانیم کنترل آن را به وسیله برنامه ای مشخص تعریف کنیم و اگر لازم باشد قادر هستیم آن را عوض کنیم PLC می گویند.

به وسیله PLC ها تولیدات و فعالیت های ماشین ها دیگر مثل گذشته نیست و به راحتی می توان روند آن ها را تغییر داد، زیرا دیگر احتیاجی نیست که بخواهیم تمامی سیم کشی ها و سیستم های سخت افزاری بخش کنترل را تغییر دهیم و فقط می توانیم با نوشتن چند خط برنامه که به PLC می دهیم این کنترل را انجام دهیم.

امروزه به وسیله PLC این امکان فراهم شده است که افرادی که به عنوان طراحان در بخش کنترل هستند ایده هایی را که در ذهن خود دارند به آسانی و با زمان کمی امتحان کنند و توسط آن کیفیت و کمیت تولیدات خود را افزایش دهند، در صورتی که در گذشته این کار به سختی انجام می شد و نیاز به صرف وقت و هزینه زیادی بود.

اکنون به چند مورد از ویژگی های مهم PLC اشاره می کنیم :

  1. در صورت استفاده از PLC تا حد زیادی می توانیم تابلو های فرمان را کاهش دهیم.
  2. PLC ها عمر زیادی دارند و در طول دوره ها نیازی به تعمیر و سرویس نیز ندارند.
  3. می توانیم به صورت بسیار آسان و با صرف وقت کم یک سیستم طراحی و اجرای کنترل و فرمان را به وسیله PLC راه اندازی کنیم.

تفاوت PLC با کامپیوتر

اگر بخواهیم از کامپیوتر استفاده کنیم احتیاج به این داریم که یک دوره طولانی را آموزش ببینیم و زمان و هزینه های بسیاری را صرف کنیم و همچنین کنترل یک فرایند به وسیله کامپیوتر بسیار پیچیده و سخت است و حتی می توان گفت عملاً کاری ناممکن است.

این نکته در صنعت احساس شد که صنعتگران برای این که پیشرفت کنند و هزینه کمتری را صرف کنند، نیاز به این دارند که سیستم های اتوماتیک را یاد بگیرند و در تولید از سیستم های اتوماسیون استفاده کنند.

یکی از دلایلی که PLC ها ساخته شده اند همین اتوماسیون بود که PLC ها قادر بودند این کار را به بهترین نحو ممکن در اختیار صنعتگران قرار دهد و این مزیت را دارند که هزینه کمی در بر دارند و کار کردن با آن ها نیاز به آموزش های طولانی ندارد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

طراحی و پیاده سازی : آژانس خلاقیت سایتینجا آژانس خلاقیت سایتینجا