شهریور ۲۷, ۱۳۹۵ 0

مهندسی فناوری الکترونیک صنعتی

نوشته شده توسط :arezuysf درشهریور ۲۷, ۱۳۹۵

بدون تردید یکی از پایه های پیشرفت امروزین جامعۀ انسانی، الکترونیک و مباحث پیرامونی آن است. در بستر این علم پایه­ ای و بسیار مهم، اختراعات و کارهای بسیاری چهره بسته­است و جنبۀ صنعتی آن نیز عرصۀ بسیار فناورانه و قابل توجهی است.

الکترونیک صنعتی ترکیبی از قدرت, الکترونیک و کنترل است. قدرت، وسایل قدرت استاتیک و گردنده را که در تولید و انتقال و توزیع توان الکتریکی بکار گرفته می شوند بررسی می کند. الکترونیک، مدارها و وسایل پردازشگر یا پردازنده ی سیگنال ها را بررسی می کند که برای بدست آوردن هدف های کنترلی مطلوب مورد استفاده قرار می گیرد.کنترل، به بررسی مشخصه های دینامیک و حالت پایدار سیستم با حلقه بسته می پردازد.

الکترونیک صنعتی بر اساس خاصیت کلید زنی عناصر نیمه هادی قدرت پایه گذاری شده است. با پیشرفت تکنولوژی نیمه هادی های قدرت, قابلیت کار با توان و سرعت کلیدزنی وسایل قدرت بطور قابل ملاحظه ای بهبود یافته است. پیشرفت در تکنولوژی میکروپروسسورها تاثیر زیادی در کنترل و ایجاد روش های کنترلی برای عناصر نیمه هادی قدرت داشته است. وسایل مدرن الکترونیک قدرت از نیمه هادی های قدرت که می توانند به ماهیچه تعبیر شوند و میکروالکترونیک که مشابه قدرت استعداد مغز می باشد، استفاده می کنند.

امروزه الکترونیک صنعتی جای مهمی در تکنولوژی مدرن یافته است و در محصولات توان بالای گوناگون بکار گرفته می شود. به عنوان نمونه می توان از کنترل کننده های دما، کنترل کننده های روشنایی، کنترل کننده های موتور، منابع تغذیه، سیستم های propulsion خودروها و سیستم های ولتاژ بالای با جریان مستقیم یا HVDC نام برد. تعیین محدوده ای برای کاربردهای الکترونیک صنعتی دشوار است؛ بخصوص که با روند فعلی توسعه ی عناصر قدرت و میکروپروسسورها، نمی توان مرز نهایی آن را مشخص نمود.

تقریباً تمام منابع تغذیه جدید همچون شارژرها و اینورترها و یو پی اس ها از ساختارهای الکترونیک صنعتی استفاده می‌کنند. برای مثال شارژر موبایل و لپ تاپ، منابع تغذیه کامپیوتر و مانیتور و سیستم های قدرت ماشین های لباسشویی بر این اساس طراحی و ساخته می‌شوند. در صنعت رایج ترین استفاده از الکترونیک صنعتی در محرکه های با سرعت متغیر موتور القایی است. در سطوح توان بالاتر، الکترونیک صنعتی در کاربردهایی مانند انرژی های نو و بهینه سازی سیستم قدرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. تریستور ها، ترایاک ها و دیاک از جمله قطعات پر کاربرد در این شاخه از الکترونیک می باشند.

به طور کلی عرصۀ الکترونیک صنعتی، مسائل و مشکلات عدیده ای را پوشش می نهد که باید در زمینه های صنعت حل و فصل شوند. کنترل سیستم های الکترونیکی که از کنترل وسایل ساده و پیش پا افتاده مانند الکتروموتورها تا وسایل پیچیده مانند روبات ها را شامل می شود، همه در این حوزه قرار می گیرد. یک مهندس الکترونیک صنعتی با بسیاری از پدیده­ های فیزیکی سروکار دارد؛ چنانکه از حسگرهای گوناگون برای سنجش این پدیده ها بهره می برد. این مهندس نه فقط به دانش مهندسی های قدیمی تر نیازمند است که باید از مباحث ویژه­ تر الکترونیک نیز سر در بیاورد.

به منظور آشنایی جامع باید یادآور شویم که هندبوک الکترونیک صنعتی با مدنظر قرار دادن کلیۀ مطالب پیرامونی این دانش مهم و حیاتی در پنج دفتر به شرح کلیۀ مباحث نشسته است:

  1. مبانی الکترونیک صنعتی
  2. الکترونیک قدرت و موتوردرایوها
  3. کنترل و مکاترونیک
  4. سیستم های مخابراتی صنعتی
  5. سیستم های هوشمند

مشاغل فارغ التحصیلان:

  1. کارشناس الکترونیک صنعتی
  2. کارشناس قدرت
  3. کارشناس ماشین های الکتریکی

 ضوابط و شرایط ورودی ها:

مطابق قوانین و مقررات دانشگاه جامع علمی و کاربردی، فارغ التحصیلان کلیه رشته های مقطع کاردانی می توانند جهت مقطع کارشناسی این رشته ثبت نام نمایند، ولی پذیرفته شدگان رشته های غیر مرتبط می بایست یک سری دروس جبرانی را در ابتدا به همراه سایر دروس مربوطه اخذ نمایند. طبیعتاً فارغ التحصیلان رشته های برق (کلیه گرایشهای مقطع کاردانی) و مکانیک در این رشته مسیر ساده تری را در پیش رو خواهند داشت.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

طراحی و پیاده سازی : آژانس خلاقیت سایتینجا آژانس خلاقیت سایتینجا