,الکترونیک,متلب,نرم_افزار,برق,مخابرات,کنتاکتور,کلید,تابلوبرق,ups,باتری ,باتری_صنعتی,هیتاکو ,ریتار,abb ,مسترگارد ,کراید ,هارد ,نبولایزر ,سی_تی_اسکن,mri ,کنترلرها ,اتوماسیون_صنعتی ,ماژول ,نیروگاه ,قطعات_مانیتورینگ ,مانیتورینگ ,تراشه_الکترونیک ,اسنایدر,avt ,پروگرمر ,arm ,سنسور ,بورد ,کانکتورها ,پمپ ,رله ,شیربرقی ,لیزر ,مبدل ,کوپلینگ ,آدابتور ,فیبرنوری ,شبکه ,پرینتر_سه_بعدی ,پرینتر3بعدی ,سوکت ,ic ,keypad,حسگر,ویبراتور ,لایت_کیور ,الکتروشوک ,اتوکلار ,ساکشن ,یونیت_دندانپزشکی,اکسیژن_ساز,بالون_پمپ ,تنس ,اتوسکوپ ,اسپیرومتری,رادیولوژی ,سونوگرافی ,لیزرپوستی ,موس ,لپتاپ ,تبلت ,شبکه ,میروفیبر ,نرم_افزار ,ram,
شهریور ۲۸, ۱۳۹۵ 0

معرفی گرایش های مهندسی مکانیک (قسمت اول)

نوشته شده توسط :arezuysf درشهریور ۲۸, ۱۳۹۵

مهندسی مکانیک یکی از رشته های پرطرفدار در کشور ماست، از همان رشته هایی که تقریباً تمام دانشجوها هنگام انتخاب رشته آن را جزو اولویت های اول شان به شمار می آورند. مطلب حاضر تصویری شفاف از این رشته را ارایه می کند.

رشته مکانیک بخشی از علم فیزیک است که با استفاده از مفاهیم پایه علم فیزیک و به تبع آن ریاضی به بررسی حرکت اجسام و نیروهای وارد بر آن ها می‌پردازد و می‌کوشد تا با توجه به نتایج بررسی‌های خود، طرحی نو در زمینه فن شناسی و صنعت ارایه  دهد و در راه پیشرفت انسان گامی به جلو بردارد.
در شروع آموزش مهندسی در ایران، مهندسی مکانیک با برق یکی بود و “الکترو مکانیک” نامیده می شد. اما این دو رشته حدود ۴۵ سال پیش از هم جدا شدند. به مرور رشته های دیگری مانند مهندسی شیمی و مواد نیز از آن جدا شد و مهندسی مکانیک به عنوان رشته مهندسی مکانیک عمومی ارایه گردید. با پیشرفت صنعت و نیاز صنایع به تخصص های مختلف در این زمینه از مهندسی مکانیک عمومی دو گرایش “طراحی جامدات” و ” طراحی سیالات” و بعد از آن “ساخت و تولید” بیرون آمد و بالاخره باید به مهندسی دریا اشاره کرد که هنوز در دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یکی از گرایش های مهندسی مکانیک ارایه می شود.
در حال حاضر مهندسی مکانیک، گسترده ترین رشته مهندسی از نظر دامنه فعالیت ها و کاربردها است.

گرایش طراحی جامدات

 گرایش طراحی جامدات به طراحی ماشین آلات، اجزا، ارتعاشات، دینامیک ماشین آلات و کنترل سیستم ها می پردازد. هر ماشین از دو قسمت متحرك و ثابت تشكیل شده است. بررسی این مطلب كه حركت مورد نیاز ماشین از چه راهی تامین شده و چگونه از منبع تولید به جایگاه مورد استفاده انتقال پیدا می كند و بالاخره چگونه از این حركت استفاده می گردد تا بیشترین بازدهی را داشته باشد، در حیطه وظایف مهندسی طراحی جامدات است. دروس این دوره شامل دروس نظری، آزمایشگاهی، كارگاه و پروژه و كارآموزی است. موفقیت داوطلبان به آگاهی آن ها در دروس جبر و مثلثات، هندسه، فیزیك و مكانیك و همچنین آشنایی و تسلط آنان به زبان خارجی بستگی فراوان دارد. از جمله دروس این دوره می‌توان دروس مقاومت مصالح، طراحی و دینامیك را نام برد. در این رشته زمینه اشتغال و بازاركار خوبی وجود دارد و مطالب ارایه شده در طول  تحصیل برای دانشجویان محسوس و قابل لمس است.

گرایش طراحی سیالات

مهندسی مكانیك، گرایش حرارت و سیالات به مبحث حرارت و مسائل مربوط به سیالات می پردازد. وظیفه‌اش تحلیل و طراحی سیستم‌ها از دیدگاه حرارتی و سیالاتی است. مسائل مربوط به تاسیسات ساختمان و رآكتورها، انتقال آب، نفت و گاز، طراحی نیروگاه های مختلف، طراحی توربو ماشین‌ها (ماشین‌های دوار) مثل توربین‌های بخار، توربین‌های گاز و فن‌كویل‌ها به گرایش سیالات مربوط می شود. این رشته در به كاربردن علوم و تكنولوژی مربوط جهت طرح و محاسبه اجزای سیستم هایی كه اساس كار آن ها مبتنی بر تبدیل انرژی، انتقال حرارت و جرم است به متخصصان كارآیی لازم را می‌دهد و آن ها را جهت فعالیت در صنایع مختلف مكانیك در رشته حرارت و سیالات (نظیر مولدهای حرارتی، انتقال سیال نیروگاه های آبی، موتورهای احتراقی و … ) آماده می‌سازد.
فارغ‌التحصیلان این دوره قادر به طراحی و محاسبه اجزا و سیستم ها در بخش های عمده‌ای از صنایع نظیر صنایع خودروسازی، نیروگاه های حرارتی و آبی، صنایع غذایی، نفت، ذوب فلزات و غیره هستند.
دروس این رشته شامل مطالبی در زمینه های حرارت و سیالات است. داوطلبان باید در دروس ریاضی و فیزیک – مکانیک تسلط داشته  و به زبان انگلیسی آشنا باشند.
با توجه به این كه اصولا تحصیلات دانشگاهی به خصوص در زمینه‌های مهندسی نیاز صد در صد به علاقه‌مندی داوطلب دارد، عدم داشتن علاقه‌ و هم چنین عدم تقویت دروس اساسی و پایه‌ای در بخش مكانیك مانند ریاضی، فیزیك، شیمی، رسم فنی (تجسم بالا داشتن) و نداشتن روحیه تجزیه و تحلیل در مسائل باعث دلسردی و از دست‌دادن انگیزه تحصیل و ركورد شدید در تحصیلات خواهد شد.
فارغ التحصیلان این دوره می توانند تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در داخل یا خارج از کشور ادامه تحصیل دهند.
نکته مهم: دو گرایش طراحی جامدات و حرارت و سیالات بسیار نزدیك به هم هستند و تنها در ۲۰ واحد درسی با یكدیگر تفاوت دارند. بنابراین فارغ‌التحصیلان آن ها نیز توانایی‌های مشترك زیادی دارند.
دروس اصلی مشترک در گرایش های حرارت و سیالات و طراحی جامدات عبارتند از:
ریاضی مهندسی،   مبانی مهندسی برق ۱و۲، آزمایشگاه مبانی مهندسی برق، نقشه کشی صنعتی، استاتیک، دینامیک، مقاومت مصالح ۱و۲، علم  مواد، ترمودینامیک ۱و۲، آزمایشگاه ترمودینامیک، مکانیک سیالات ۱و۲، آزمایشگاه مکانیک سیالات، طراحی اجزا ۱و۲، آزمایشگاه مقاومت مصالح، انتقال حرارت ۱، دینامیک ماشین، ارتعاشات مکانیکی، آزمایشگاه دینامیک و ارتعاشات، کنترل اتوماتیک
دروس پایه مشترک در همه گرایش ها عبارتند از:
ریاضی۱و۲، معادلات دیفرانسیل، شیمی عمومی، محاسبات عددی، برنامه سازی کامپیوتر، فیزیک ۱و۲ و آزمایشگاه
واحدهای رشته مهندسی مکانیک ملموس و کاربردی است، اغلب واحدهای این رشته نیاز به ریاضیات و دیفرانسیل پیچیده و تجسم فیزیکی قوی دارد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

طراحی و پیاده سازی : آژانس خلاقیت سایتینجا آژانس خلاقیت سایتینجا