شهریور ۳۱, ۱۳۹۵ 0

معرفی هوش مصنوعی

نوشته شده توسط :arezuysf درشهریور ۳۱, ۱۳۹۵

از جمله موضوعاتی که بسیار جذاب می باشد و ذهن بسیاری را نیز در این روز ها به خود جذب کرده، مسئله ی کاربرد هوش مصنوعی می باشد. این قضیه در همه ی ابعاد زندگی بشری و حتی غیر بشری گام نهاده است و کمتر کسی را می توانیم پیدا کنیم که این مسئله را انکار کند. واقعیت این است که مطالعه ی تاریخچه ی مختصر کاربرد هوش مصنوعی نمی تواند خالی از لطف باشد و آن گاه که به این تاریخ واقف شویم خواهیم فهمید که پیشرفت چه سریع بوده است! در این مقاله هوش مصنوعی به این موضوع خواهیم پرداخت. امیدوارم از آن لذت ببرید.

ابتدای راه !

سال های اولیه پس از پیدایش رسمی کاربرد های هوش مصنوعی ، سال های موفقیت و دست آورد های غیر قابل تصور در کاربرد هوش مصنوعی بود . از جمله کاربرد های هوش مصنوعی توسعه نرم افزار حل کننده مسائل بود که منجر به آن شد برای برخی مسائل ریاضی راه حل های جدیدی توسط ماشین ارائه شود که قبلا هیچ انسانی به آن پی نبرده بود . این کاربرد هوش مصنوعی در زمان خود سر و صدای زیادی راه انداخت و حتی نتایج کار در رسانه های عمومی و تعداد زیادی مقاله هوش مصنوعی مطرح شد . آرتور ساموئل با اختراع الگوریتم بازی چکر دنیای بازی های کامپیوتری را متحول ساخت . او توانست با استفاده از یادگیری ماشینی با ترکیب هوش مصنوعی قابلیتی به برنامه خود بدهد که پس از چندین بار بازی کردن حتی از خالق خود ببرد ! این رویداد نیز در زمان خود هیاهوی بسیاری به پا کرد . در سال هزار و نهصد و پنجاه و هشت میلادی مک کارتی به دانشگاه MIT رفت و در آنجا زبان برنامه نویسی به نام LISP برای کاربرد این علم اختراع کرد . این زبان هنوز در دنیا یکی از زبان های مشهور در قلمرو کاربرد هوش مصنوعی است .
پس از او مینسکی نیز به این دانشگاه نقل مکان کرد و به همراه مک کارتی تا سال ها به فعالیت پرداختند ، اگرچه بعدا به علت اختلاف نظر تئوری بین آنها جدایی افتاد و در نهایت مک کارتی به دانشگاه استنفورد نقل مکان کرد . این موفقیت های پی در پی باعث جسارت بیش از حد متفکرین این قلمرو شد . بیایید نگاهی به گفتار هربرت سیمون در سال ۱۹۵۷ میلادی داشته باشیم :
” هدف من متعجب کردن و یا شوکه کردن نیست ، اما ساده ترین راهی که من می توانم حرفم را خلاصه کنم گفتن این است که اکنون در دنیا ماشین هایی وجود دارند که می توانند فکر کنند، یاد بگیرند و خلق کنند . ”

پیش بینی آینده درخشانی در کاربرد های هوش مصنوعی در آن سال ها ، ناشی از دست آورد های اولیه بود . پیشرفت کاربرد هوش مصنوعی و گذشت زمان ثابت کرد که کار به این سادگی نخواهد بود . داستان ترجمه ماشینی نمونه ای از یک اشتیاق زودهنگام بود که پس از چند سال به شکست منتهی شد . دولت آمریکا در سال هزار و نهصد و شصت و شش میلادی تصمیم گرفت سرمایه گذاری خود را در این زمینه متوقف کند . دولت انگلیس نیز در یک گزارش جنجالی به نام لایت هیل تصمیم به اتمام تحقیقات در زمینه این علم نو ظهور در آن کشور را گرفت . زمستان زود رس این علم تازه پا گرفتع هوش خیلی زود فرا رسیده بود . این دوران زمستانی تنها ناشی از خوش باوری اولیه و توقعات غیرقابل قبول افراد از این دانش تازه شکفته بود .

 

 مروری خلاصه بر کاربرد هوش مصنوعی و سیر تکاملی آن این مقاله هوش مصنوعی
شاخه سیستم های خبره

اواخر دهه ۶۰ میلادی دوران رشد مجدد هوش مصنوعی در شاخه سیستم های خبره بود. برنامه DENDRAL اولین نمونه از این گروه نرم افزار های کاربرد هوش مصنوعی بود که در دانشگاه استنفوذد در زمینه شیمی مولکولی شکل گرفت. پس از آن نرم افزار MYCIN در زمینه تشخیص بیماری های عفونی طراحی شد که با تعریف ۴۵۰ قانون در آن توانست جایگاه قابل قبولی برای خود پیدا کند. بعد از آن سیستم های متعددی در این عرصه ارائه شد که توانست در بازار تجاری نیز جا پیدا کند. اولین سیستم خبره تجاری توسط شرکت DEC ساخته شد که قادر به پیشنهاد قطعات مناسب برای ساخت سخت افزار کامپیوتر بود. این نرم افزار توانست سودی معادل ۴۰ میلیون دلار در سال ۱۹۸۶ برای شرکت مذکور به همراه داشته باشد.
این تحول مهمی در تاریخ کاربرد هوش مصنوعی بود، چون هوش مصنوعی را از آزمایش های تحقیقاتی به بازار تجاری رساند. تا قبل از این دوره کاربرد هوش مصنوعی بیشتر در آزمایشگاه های تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گرفت و کسی به آن به عنوان دانش (کاربرد هوش مصنوعی) نگاه نمی کرد. با پیدایش سیستم های خبره این علم رویکردی در  کاربرد هوش مصنوعی نیز پیدا کرد. پیدایش کامپیوتر های قدرتمند نسل پنجم که در آن از زبان پرولوگ (یکی از زبان های رایج در کاربرد هوش مصنوعی) استفاده شده بود، تحول مهمی بود که به کاربرد هوش مصنوعی تسریع بخشید.

مروری برکاربرد هوش مصنوعی و سیر تکاملی در این مقاله هوش مصنوعی ، بینایی

به موازات استفاده تجاری از سیستم های خبره به کار گیری کاربرد هوش مصنوعی در بینایی ماشین نیز رواج یافت . ساخت روبات هایی که قابلیت بینایی داشتند در صنایع کاربرد گسترده پیدا کردند و به سرعت جایگاه خود را یافتند . شرکت های بزرگی همانند زیراکس ، تگزاس اینسترومنت وغیره سرمایه گذاری گسترده ای در راستای کاربرد هوش مصنوعی انجام دادند . با بازگشت مجدد شبکه عصبی مصنوعی در اوایل دهه هشتاد میلادی ، طیف گسترده ای از کارکرد ها مطرح شد که به دنبال استفاده از کاربرد هوش مصنوعی بودند . در مقطع تاریخی دهه هشتاد میلادی به یکباره رشد غیرقابل تصوری درمورد توجه به کاربرد هوش مصنوعی اتفاق افتاد . برای مثال شرکت کنندگان در کنفرانس ملی کاربرد هوش مصنوعی در آمریکا ، به بیش از پنج هزار فر رسید که این مقدار چند برابر نسبت به سال های قبل کنفرانس ملی کاربرد هوش مصنوعی در آمریکا افزایش داشت .

باز هم همانند دهه ۶۰ میلادی انتظارات از کاربرد هوش مصنوعی مدرن بالا گرفت و چون این انتظارات غیر منطقی بود دوران دل سردی آغاز شد . این دوران که به زمستانی مجدد  مشهور است ، از اواخر دهه هشتاد میلادی آغاز شد و در اوایل دهه نود به اوج خود رسید . از اواسط دهه۹۰ زمستان کاربرد هوش مصنوعی رو به پایان گذاشت و مجددا این علم جدید رو به شکوفایی گذاشت . امروزه بیشترین توجه به علم و مقاله هوش مصنوعی در عرصه هایی است که جنبه کاربرد ی داشته و نمی توان منکر شد که صنعت جوامع پیشرفته بدون توجه به کاربرد هوش مصنوعی هرگز قادر به پیشرفت های کنونی نمی شد .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

طراحی و پیاده سازی : آژانس خلاقیت سایتینجا آژانس خلاقیت سایتینجا