شهریور ۲۵, ۱۳۹۵ 0

ساخت قوی ترین اسکنر MRI جهان

نوشته شده توسط :arezuysf درشهریور ۲۵, ۱۳۹۵

محققان دانشگاه فرایبورگ آلمان موفق به توسعه پر قدرت ترین اسکنر MRI جهان شده اند که جزئیات ۱۰ برابری از بدن انسان را در مقایسه با اسکنرهای متداول ارائه می‌کند.

مراحل ساخت اسکنر INUMAC از سال ۲۰۰۶ میلادی آغاز شده و تا سپتامبر ۲۰۱۴ بطور کامل تکمیل خواهد شد.

قدرت تفکیک پذیری فضایی (Spatial Resolution) اسکنرهای MRI در بیمارستان ها حدود یک میلیمتر است که حدود ۱۰ هزار نورون را پوشش می دهند و قدرت تفکیک زمانی آنها حدود یک ثانیه است ، اما اسکنر جدید که توسط محققان دانشگاه فرایبورگ توسعه یافته است ، قادر به تهیه تصاویری با وضوح ۰٫۱ میلیمتر به بالا بوده و می تواند تغییراتی را که با سرعت ۰٫۱ ثانیه روی می دهد ، مشاهده کند.

اسکنر INUMAC مجهز به آهنربای ابررسانایی از جنس نیوبیوم–تیتانیوم است که جزئیات منحصر به فرد و بی سابقه ای از مغز انسان ارائه می کند.

قطر داخلی آهنربا ۹۰ سانتیمتر است که از پهنای کافی برای اسکن کل بدن برخوردار است. برای دسترسی به قدرت میدان مغناطیسی موردنظر ، آهنرباهای الکتریکی باید بتوانند ۱۵۰۰ آمپر را در ۱۲ تسلا حمل کرده و توسط یک مایع ابر سیال هلیُمی تا ۱٫۸ کلوین خنک شوند.

میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط این اسکنر ۱۱٫۷۵ تسلا است ، در حالیکه اغلب اسکنرهای متداول در میدان مغناطیسی بین ۱٫۵ تا ۳ تسلا کار می کنند و رکورد پیشین برای قدرت میدان مغناطیسی حدود ۹٫۴ تسلا بوده است. همچنین آهنربای ابررسانای مورد استفاده در برخورددهنده هادرون بزرگ (Large Hadron Collider) نیز میدان مغناطیسی با قدرت ۸٫۴ تسلا ایجاد می کند.

بودجه پروژه ساخت اسکنر INUMAC بالع بر ۲۷۰ میلیون دلار ارزیابی می شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

طراحی و پیاده سازی : آژانس خلاقیت سایتینجا آژانس خلاقیت سایتینجا