شهریور ۲۷, ۱۳۹۵ 0

آشنایی با گرایش الکترونیک

نوشته شده توسط :arezuysf درشهریور ۲۷, ۱۳۹۵

معرفی رشته الکترونیک :

  رشته الكترونيك يكي از رشته‌هاي صنعتي مادر محسوب مي‌شود و تمام علوم و فنون موجود به نحوي با اين علم پيوند خورده‌اند . به نحوي كه از وسايل روزمره زندگي تا پيچيده‌ترين فن‌آوري‌هاي فضايي حضور اين علم به وضوح قابل مشاهده است. بي‌شك براي يافتن جايگاه مناسب اين علم در كشورمان بايست مباني آموزش اين رشته با استحكام و براساس برنامه‌ريزي علمي پايه‌گذاري شود رشته الكترونيك درهنرستانها از اساسي‌ترين و نقطه‌ شروع مناسب براي فراگيري اين علم محسوب مي‌شود.علم الکترونیک همگام با پیشرفت روزافزون تکنولوژی هم اکنون در کلیه امور مربوط به زندگی انسانها رخنه کرده و در حال پیشرفت می باشد و در آینده تزدیک کل زندگی انسانها را تحت تاثیر خود قرار میدهد .هم اکنون رشته الکترونیک مهمترین رشته فنی و مهندسی در دانشگاها و هنرستانها میباشد و کسانی که از نظر علم ریاضیات و  فیزیک دارای قدرت درک و تحلیل بالا تری هستند در این رشته می توانند به موفقیتهای بیشتری دست پیدا کنند . برخلاف ذهنیتهایی  که برای بعضی ها پیش آمده در نهایت یک فارغ التحصیل رشته الکترونیک را تعمیر کار رادیو و تلویزیون می پندارند ، در حالیکه اینطور نیست . رشته الکترونیک دارای گرایشهای مختلفی است که همگام با پیشرفت علم روز است مثل مکاترونیک بیوالکتریک وکنترل و… که در آینده نزدیک بازارکار بیشتری در انتظار فارغ التحصیلان این رشته خواهد بود .

اهداف تدوین رشته الکترونیک :

۱- تعمیر وسایل الکترونیکی ساده خانگی

۲- طراحی و ساخت فیبر مدارهای الکترونیکی

۳- مونتاژ قطعات الکترونیکی روی برد مدار چاپی

۴- نصب و راه اندازی تجهیزات ساده الکترونیکی

۵- نصب و راه اندازی آنتن مرکزی برای ساختمانهای کوچک

۶- سر پرستی بخش های کوچک مونتاژ

۷- کار با دستگاه های اندازه گیری

۸- خواندن نقشه های الکترونیکی

۹- طراحی و ساخت تقویت کتتده ها

۱۰- آشنایی با سیستم های مخابرات و ارتباطات

۱۱- آشنایی با مدارهای دیجیتالی و سخت افزار رایانه

۱۲- ادامه تحصیل در دوره کاردانی پیوسته گرایش های الکترونیک

براي‌احراز‌‌شغل‌آينده‌در‌‌رشته‌هاي‌فني‌‌خصايص‌وتوانايي‌هاي‌زير‌مورد‌نياز‌‌است:

 ۱– نيازمندي هاي بدني:

             ۱-۱- قدرت و سلامت جسماني

             ۲-۱- توانايي و مقاومت در برابر خستگي

             ۳-۱- سرعت استفاده از اعضا ، به ويژه دست ها

             ۴-۱-قدرت تحلیل بالا و دقت کافی به ويژه در رشته الکترونیک

 ۲– نيازمندي هاي حسي و ادراكي :

            ۲-۲- در رشته هاي فني نياز به سرعت ادراك مي باشد.

  ۳ -نيازمندي هاي رواني:

            ۱-۳- سرعت انتقال(هوش)

            ۲-۳- قدرت استدلال

            ۳-۳- استعداد تجسم فضايي

            ۴-۳- دقت و سرعت در محاسبه

            ۵-۳- استعداد تجزيه و تحليل داده ها و آمارها در اغلب رشته هاي فني

 ۴ – مهارت هاي تحصيلي:

           ۱-۴- داشتن اطلاعات رياضي و آماري

           ۲-۴- سلامت و رواني كلام در حد امكان در زبان خارجي(انگليسي)

           ۳-۴- داشتن اطلاعات تخصصي  اوليه

           ۴-۴- استعداد طراحي و انتقال

 ۵– نيازمندي هاي عاطفي و شخصيتي:

           ۱-۵- قدرت  و دشواري كار تحت فشارهاي رواني

           ۲-۵- قدرت انطباق و سازگاري

           ۳-۵- قدرت كنترل و تسلط به خويشتن

 ۶–  علايق و رغبتهاي مورد نياز:

          ۱-۶- علاقه به امور فني

          ۲-۶- علاقه به تحقيقات و پژوهش

          ۳-۶- علاقه به تحول و تغييرات

          ۴-۶- علاقه به كنجكاوي و جستجو

 ۷– نيازمندي هاي شخصي و اجتماعي:

          ۱-۷- درك رفتار ديگران

          ۲-۷- متانت و بردباري در امور

          ۳-۷- مطلوب بودن رفتار

          ۴ -۷- سازگاري با محيط

 فعاليت ها و كوشش هاي مورد نياز رشته هاي فني:

۱- دقت و تمركز فكري

۲- تجزيه و تحليل مسائل

۳  – خلاقيت و ابتكار

۴ – تصميم گيري

۵ – برنامه ريزي

۶- نشستن براي‌انجام كارهاي محاسباتي و كامپيوتري

۷- حركات بدني ونيروي جسماني با توجه به رشته‌ي انتخابي

 نحوه  ادامه تحصيل هنرجويان:

 كليه هنرجويان شاخه فني وحرفه اي،پس ازپايان دوره سه ساله واخذ ديپلم مي توانند به طرق ذيل در سطوح بالاترادامه تحصيل نمايند:

 ۱-  بدون گذراندن دوره پيش دانشگاهي در آزمون سراسري دوره كارداني پيوسته شركت نموده و پس از احراز قبولي در يكي از آموزشكده‌هاي فني‌و‌حرفه‌اي سراسر كشور ادامه تحصيل داده و موفق به اخذ مدرك كارداني شوند.

  ۲  – بدون گذراندن دوره پيش دانشگاهي در آزمون ورودي آموزشكده هاي وابسته به دانشگاه جامع تكنولوژي (علمي_ كاربردي) شركت نموده و پس از احراز قبولي ادامه تحصيل داده و موفق به اخذ مدرك كارداني شوند.

۳-   بدون‌گذراندن‌دوره ‌پيش‌دانشگاهي‌و‌ با توجه به شرط معدل در دانشگاه ‌آزاد‌اسلامي ثبت ‌نام نموده و در دوره كارداني پيوسته ادامه تحصيل دهند و موفق به اخذ مدرك كارداني شوند.

۴-   در‌آزمون تغيير ‌رشته يكي از دوره هاي پيش‌ دانشگاهي هنر، علوم ‌رياضي، علوم ‌تجربي، علوم انساني و علوم و معارف اسلامي شركت نموده و پس از احراز قبولي، دوره‌ي مذكور را گذرانده و سپس از طريق آزمون سراسري دانشگاههاي دولتي و آزاد اسلامي ادامه تحصيل داده و موفق به اخذ مدرك كارشناسي شوند.

۵-   فارغ التحصيلان تعدادي از رشته هاي كارداني پيوسته فني و حرفه اي كه دوره كارشناسي ناپيوسته رشته تحصيلي آنان مصوب گرديده است،مي توانند درآزمون ورودي مربوط شركت نموده و پس از احراز قبولي، در دانشگاههاي طرف قرارداد وزارت آموزش و پرورش ادامه تحصيل داده و موفق به اخذ مدرك كارشناسي شوند.

۶-  كليه فارغ التحصيلان دوره كارداني پيوسته،مي توانند بدون گذراندن دوره پيش دانشگاهي در آزمون سراسري  دانشگاههاي دولتي و آزاد اسلامي شركت نموده و پس از احراز قبولي ادامه تحصيل دهند.

 –  الکترونيک به دانش و فن آوري عبور ذرات باردار در يک بار و خلاء مي باشد. به بيان ديگر در اين دانش به مطالعه حرکت بارهاي الکتريکي و کنترل حرکت آنها براي ايجاد اثرات مطلوب مورد نظر مي باشد.

دانش الکترونيک امروزه بوجود آورنده سيستمها و ابزارهاي پيچيده اي است که در بسياري از محصولات روزمره زندگي و شاخه هاي مهندسي و پزشکي مورد استفاده قرار مي گيرد.

 با توجه به آنچه که گفته شد کارداني فني الکترونيک يکي از رشته هاي آموزش عالي در نظام دانشگاهي است، که هدف عمومي آن تربيت کاردانها فني الکترونيک است که داراي دانشهاي لازم در زمينه الکترونيک صنعتي، وسايل اندازه گيري و وسايل صوتي و تصويري که دقيقاً مربوط به وسايل همان بخش از صنعت طراحي گرديده ، مي باشد.

 از آنجا که تکنولوژي مربوط به صنعت الکترونيک به صورت گسترده در همه جا و از جمله در کشور ما شالوده اي براي پيشرفت در صنعت برق محسوب مي شود، دوره يادشده براي تربيت افراد کارآمد در جنبه هاي عملي در زمينه رفع نيازهاي صناعي است که به نوعي با الکترونيک در ارتباط هستند.

 رشته الکترونيک يکي از رشته هاي مهم در مورد امور ارتباطات در دنيا داراي حائز اهميت مي باشد. در ايران اين رشته در مورد ارتباطات با دنيا اهميت زياد دارد، به طور کلي دانشجوياني در اين رشته پذيرفته مي شوند و داراي موفقيت مي شوند که داراي هوش بالايي باشند و علاقه به ابلاغ و نوع آوري باشند و بتوانند خودشان را با تکنولوژي در دنيا هماهنگ بکنند

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

طراحی و پیاده سازی : آژانس خلاقیت سایتینجا آژانس خلاقیت سایتینجا