شهریور ۲۵, ۱۳۹۵ 0

آشنايي با مهندسي پزشکي (قسمت دوم)

نوشته شده توسط :arezuysf درشهریور ۲۵, ۱۳۹۵

* مهندسي بافت

اين گرايش بيشتر در زمينه? پزشکي و در گستردهي ميکروسکوپيک مي‌پردازد. در اين شاخه تخصص درآناتومي بيوشيمي و مکانيک سلول‌ها و ساختارهاي درون سلولي براي درک بيشتر در فرايند بيماري توانايي داخل شدن به بخشهاي ويژه سلول لازم است. هدف اين شاخه که در اواخر قرن بيستم پايه‌گذاري شده‌است، مطالعه و تهيه مدل‌هاي ايده‌آل از ماکرومولکول‌ها و ساختار سلولي است که منجر به درک بهتر پديده‌هاي درون ياخته‌اي و همچنين فهم عميق‌تر مکانيسم تاثير عملکرد ناصحيح آنها در بروز حالات بيماري مي‌شود. به علاوه اين مدل‌ها سبب ارزيابي موثرتر فرضيه‌ها و نظريه‌هاي درماني مانند طراحي انواع پروتئينها با خصوصيات منحصر به فرد ليگاند-رسپتوري مي‌گردد.

1282352302312474121414121211921223121562230214

از جمله اهداف ديگر اين شاخه، مطالعه و مدل‌سازي ساختار سلول و فرايند بازيابي جراحات در بافت‌هاي آسيب‌ديده به منظور ارائه روش‌هاي درماني بهينه‌تر جهت تقليل و رفع ضايعات بافتي و همچنين توليد نمونه‌هاي مصنوعي براي جايگزيني آنهاست. به اين منظور علل و مکانيسم‌هاي تبديل سلول‌هاي بنيادي‎ به بافت‌ها و ارگانهاي مختلف بررسي و با استفاده از مدل‌هاي بدست آمده بافت‌هاي آسيب ديده ترميم يا در خارج از بدن به صورت مصنوعي توليد مي‌شود. از جمله اين بافتها و ارگانها مي‌توان به استخوان، غضروف، کبد، پانکراس، پوست و رگ‌هاي خوني اشاره کرد.‏

* پردازش تصاوير پزشکي

در اين رشته اطلاعات جمع‌آوري شده در تغييرات پديده‌هاي فيزيکي در بدن را با بهره‌گيري از تکنولوژي تحليل پردازش الکتريکي و سرعت بالاي آن تجزيه و تحليل مي‌کنند و به صورت يک تصوير در مي‌آورند و اغلب اين تصاوير را مي‌توان با اعمال غير تهاجمي (بدون آسيب) بدست آورد به نحوي که هيچ اثر دردي براي بيمار نداشته باشد.

در اين گرايش تهيه تصوير از اجزاء ايستاي بدن مانند استخوانها و بافتها و ادغام ويژگي‌هاي منحصر به فرد حالت‌هاي مختلف تصويربرداري مثل ‏CT‏ و ‏MRI‏ جهت تهيه تصاوير گوياتر مانند تصاوير سه‌بعدي و همچنين ارائه الگوريتم‌هاي پردازشي براي مدل‌سازي بافت‌هاي سالم و ضايعات آنها جهت ارائه روش‌هاي تشخيصي دقيقتر و غير تهاجمي مورد بررسي قرار مي‌گيرد.‏ همچنين بررسي فيزيولوژي و حرکت بافت‌هاي ديناميک در بدن مانند قلب و عروق از طريق تصويربرداري عملکردي‎(Functional Imaging) ‎‏ و تکنيک‌هاي ‏بي‌درنگ (Real Time)‏ و همچنين مدل‌سازي اين رفتارها در بافت‌هاي سالم و ناسالم در جهت تشخيص بهتر ناهنجاريها و تصويربرداري مولکولي به منظور مطالعه موقعيت، ساختار و حرکت مولکول‌ها (مانند مولکول‌ها و سلول‌هاي سرطاني) و توجيه اين حرکات بر اساس الگوريتم‌هاي آماري و همچنين مطالعه و مدل‌سازي مکانيسم‌هاي مختلف حيات در سطح مولکولي به صورت غيرتهاجمي براي ارائه روش‌هاي درماني دقيق‌تر مثل طراحي آنتي‌باديها و رديابي آنها براي از بين بردن بهتر مولکول‌ها و سلول‌هاي مهاجم و تقليل آسيب به سلولهاي سالم بدن مورد نظر است.

* مهندسي توانبخشي

يک شاخه جديد و توسعه يافته مهندسي پزشکي است. متخصصان اين رشته به بالا بردن توانايي‌ها وبهبود بخشيدن به کيفيت زندگي افراد کمک مي‌کند و با توجه به پيشرفت تکنولوژي به طراحي مح‌هاي جديد و روشهاي نوين براي سکونت ارتباط و… کمک مي‌نمايد.

* مهندسي ورزش

* مدل سازي سيستم‌هاي فيزيولوژيکي

در اين زمينه سعي مي‌شود با استفاده از قوانين موجود در مهندسي و تکنيک‌هاي پيشرفته و ابزار لازم يک طرح کلي و جامع از ارگان‌هاي زنده، از باکتري گرفته تا انسان، تهيه مي‌کنند. در اين رشته براي تحليل اطلاعات حاصل از آزمايشها و فرمول‌بندي کردن جزئيات فيزيولوژيکي با روابط رياضي، از مدل‌سازي کامپيوتري استفاده مي‌شود. سيستم‌هاي زنده داراي يک مجموعه بسيار با قاعده به همراه بازخورد براي کنترل خود هستند.

* ابزار دقيق در مهندسي پزشکي

ابزاردقيق ,کاربرد الکترونيک و اصول وتکنيک هاي اندازه گيري در توسعه دستگاه هايي است که در تشخيص و درمان بيماريها به کار مي رود. کامپيوترها به طور فزاينده اي در بيوالکتريک و ابزاردقيق اهميت يافته اند.محدوده کاربرد کامپيوتر در بيوالکتريک,ازميکروپروسسورهايي که براي انجام کارهاي کوچک گوناگون در تجهيزات تک منظوره مورد استفاده قرار مي گيرد تا توان محاسبه اي که در پردازش حجم بالايي از اطلاعات در يک سيستم تصويربرداري پزشکي مورد نياز است ,تغيير مي کند.

* بيوالکتريک

اين رشته تربيت متخصصاني است که بتوانند از عهده تجهيز، نگهداري و طراحي دستگاههاي پزشکي برآيند؛ يعني مهندس الکترونيک مجربي باشند که با زمينه هاي پزشکي نيز آشنايي داشته و بتوانند دستگاه هاي پزشکي را طراحي کرده و بسازند يا اينکه مسؤول سفارش دستگاه از خارج از کشور باشند.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

طراحی و پیاده سازی : آژانس خلاقیت سایتینجا آژانس خلاقیت سایتینجا